Keď dostal "céčko" Bartečko

KLOTEN, BERN - Návrat k 73. Majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji, ktoré hostili švajčiarske mestá v roku 2009.

Slovenským lodivodom na šampionáte bol po čase znova Ján Filc, jeho asistentmi Ľubomír Pokovič a František Hossa. Kapitánom výberu SR bol prvýkrát Ľuboš Bartečko. Slovensko odohralo všetky svoje zápasy v Klotene.

73. MAJSTROVSTVÁ SVETA V ĽADOVOM HOKEJI

(BERN, ZÜRICH-KLOTEN: 24. APRÍL – 10. MÁJ 2009)

Prvý zápas – piatok 24.4.

Emocionálne nabitý duel s nováčikom z juhu začali Slováci dobre, keď už v druhej minúte viedli. Maďari prvýkrát prekonali Staňu na začiatku druhej tretiny, ale jej koniec patril Slovensku, ktoré v ňom ušlo do vedenia 3:1. Maďarská časť hľadiska, v ktorej sa objavili petardy a svetlice, sa tešila v 43. minúte zo zníženia. V 55. minúte sa po vyrovnávajúcom góle rodeného Dunajskostredčana Šilleho pri vylúčení Bartečka radovala opäť. Slovákov vyslobodil z marazmu v nervóznom závere práve gól kapitána vsietený trinásť sekúnd pred koncom. Pomer streleckých pokusov v zápase bol 52:16 v prospech Slovenska.

SLOVENSKO – Maďarsko 4:3 (1:0, 2:1, 1:2)
Góly SR: 2. Ružička (Graňák, Vydarený), 39. Bartečko (Marcel Hossa), 40. Marcel Hossa (Handzuš), 60. Bartečko (Marcel Hossa, Handzuš)

Druhý zápas – nedeľa 26.4.

V dueli mali strelecký navrch Slováci. V bránke Bieloruska stál však skvelý Mezin. V strednej tretine chytil 14 striel, zatiaľ čo Staňu prekonal v 34. minúte Stas po jednom zo štyroch pokusov. Bielorusi jednogólové vedenie napokon neustrážili. Antonenko však rozhodol o ich triumfe po samostatných nájazdoch.

SLOVENSKO – Bielorusko 1:2sn (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0, 0:1)
Gól SR: 58. Marcel Hossa (Sekera)

Tretí zápas – utorok 28.4.

V 7. minúte Slovensko prehrávalo už 0:2. Kanaďania trestali slovenské vylúčenia. Všetky tri góly prvej tretiny a dva ďalšie zo zásahov v tej druhej vsietili v presilovkách, z toho dvakrát využili presilovku 5 na 3. Po piatom kanadskom góle vymenil Haláka v slovenskej bránke Lašák, ten však vzápätí inkasoval šiesty kúsok. Slováci znižovali medzitým len na 1:3. Až v závere potom korigovali prehru z 1:7 na 3:7. Do osemfinálovej fázy MS Slovensko tentoraz postúpilo, ale prenieslo si do nej len jeden bod.

SLOVENSKO – Kanada 3:7 (0:3, 1:3, 2:1)
Góly SR: 27. Surový (Ölvecký), 56. Marcel Hossa (J. Mikúš, Ružička), 59. Graňák (Nagy, Radivojevič)

TABUĽKA ZÁKLADNEJ SKUPINY A: 1. Kanada 9 bodov, 2. Bielorusko 5 b, 3. SLOVENSKO 4 b, 4. Maďarsko 0 b

Štvrtý zápas – piatok 1.5.

Do vedenia išli v 16. minúte Fíni po góle Samiho Kapanena vo vlastnom oslabení. Slováci vyrovnali na začiatku druhého dejstva. Viac gólov už v riadnom hracom čase nepadlo. Slovensko podalo asi najlepší výkon na turnaji. Stačil však iba na bod, keďže Haláka prekonal v predĺžení opäť fínsky kapitán Sami Kapanen.

SLOVENSKO – Fínsko 1:2 pp (0:1, 1:0, 0:0 – 0:1)
Gól SR: 23. Bartečko (Handzuš)

Piaty zápas – sobota 2.5.

Po sedemnástich hodinách od náročného súboja s Fínmi, čakali Slovákov Česi. Tí mali deň predtým voľno. Bolo to vidieť na ľade už od začiatku. Skóre otvoril dvomi gólmi v úvodnej desaťminútovke Jágr. Tretí pridal v presilovke päť na tri Blaťák a rozhodovalo sa už len výške slovenskej prehry. Po siedmom inkasovanom góle v polovici duelu vystriedal Lašáka Halák. Toho Česi, ktorí viditeľne poľavili, prekonali už iba raz. Slovensko aj tak zaknihovalo svoju najvyššiu prehru na šampionátoch.

SLOVENSKO – Česko 0:8 (0:4, 0:4, 0:0)

Šiesty zápas – pondelok 4.5.

Po prekvapujúcej výhre Bieloruska nad Fínskom 2:1 po samostatných nájazdoch už stratilo Slovensko šancu postúpiť do štvrťfinále. V zápase s Nórskom išlo teda len o piate miesto v skupine. Duel začali lepšie Slováci, keď využili dve presilovky. Výhodu o jedného hráča dvakrát zužitkovali aj Nóri, a to v 28. a v 46. minúte. V predĺžení sa však nechal vylúčiť Vikingstad a jeho vylúčenie potrestal Nagy.

SLOVENSKO – Nórsko 3:2 pp (2:0, 0:1, 0:1 – 1:0)
Góly SR: 8. Ružička (Handzuš, Obšut), 10. Smrek (Nagy, Baranka), 63. Nagy (Sekera)

TABUĽKA OSEMFINÁLOVEJ SKUPINY E: 1. Kanada 13 bodov, 2. Fínsko 11 b, 3. Česko 9 b, 4. Bielorusko 6 b, 5. SLOVENSKO 4 b, 6. Nórsko 2 b

KONEČNÉ PORADIE: 1. Rusko, 2. Kanada, 3. Švédsko, 4.USA, 5. Fínsko, 6. Česko, 7. Lotyšsko, 8. Bielorusko, 9. Švajčiarsko, 10. SLOVENSKO: Halák, Lašák, Staňa - Sekera, Obšut, Baranka, P. Smrek, Vydarený, Graňák, Valábik, Švarný - Marcel Hossa, Handzuš, Bartečko (kapitán), Radivojevič, Rastislav Pavlikovský, L. Nagy, J. Mikúš, Ölvecký, Š. Ružička, Bartovič, Surový, Bicek, Macho, J. Štefanka, tréner Ján Filc, 11. Nórsko, 12. Francúzsko, 13. Dánsko, 14. Rakúsko, 15. Nemecko, 16. Maďarsko

FINÁLE: Rusko – Kanada 2:1 /hlavný rozhodcom bol aj Peter Ország/
O BRONZ : Švédsko – USA 4:2

Najproduktívnejším hráčom Slovenska bol na šampionáte Marcel Hossa s 5 bodmi za 3 góly a 2 asistencie pred Handzušom 4 b (0+4) a Bartečkom 3 b (3+0).