Zborná je späť na tróne

Ruskí hokejoví reprezentanti si vybojovali zlaté medaily na majstrovstvách sveta v bieloruskom Minsku. V nedeľňajšom finálovom zápase zdolali Fínsko 5:2 a po dvoch rokoch sa opäť tešili z najcennejšieho kovu.

Po nervóznom úvode zápasu sa ujali vedenia Rusi, keď v 11. minúte využil presilovku Širokov. Fíni si vypracovali šance až v závere prvej tretiny. Palolova delovka v 19. minúte opečiatkovala žŕdku, no tri sekundy pred sirénou vyrovnal Pakarinen. V 27. minúte Palola otočil skóre na 2:1, ale už o necelú minútu vyrovnal Ovečkin a v 36. poslal "zbornú" späť do vedenia Malkin. Rusi využili tretiu presilovku v 45. minúte zásluhou hrdinu zápasu Zaripova. V 56. minúte uzavrel gólový účet šampionátu najproduktívnejší hráč turnaja Viktor Tichonov.Rusi získali už svoj 27. titul v histórii, z toho 22 pod vlajkou ZSSR. Doteraz posledný triumf zaznamenali na MS 2012 v Helsinkách, keď vo finále zdolali slovenských hokejistov 6:2. "Suomi" majú medailu po troch rokoch, naposledy sa tešili zo zlata na MS 2011 v Bratislave. Celkovo je to ich dvanásty cenný kov.finále:RUSKO - FÍNSKO 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)Góly: 11. Širokov (Zaripov), 28. Ovečkin (Šipačov), 36. Malkin (Zaripov), 45. Zaripov (Širokov), 56. Tichonov (Kutuzov, Kuliomin) - 20. Pakarinen (Lehterä), 27. Palola (Jormakka, Lehterä)Najlepší hráči zápasu: Fínsko – Atte Ohtamaa
Rusko – Jegor JakovlevALL-STARS tím: Pekka Rinne (FIN) – Seth Jones (USA), Anton Belov (RUS) – Sergej Plotnikov (RUS), Viktor Tichonov (RUS), Antoine Roussel (FRA). Najlepší hráči určení direktoriátom turnaja: brankár – Sergej Bobrovský (RUS)
obranca – Seth Jones (USA)
útočník – Viktor Tichonov (RUS)Rusi nastúpili na zápas bez trénera Olegsa Znaroksa na striedačke. Disciplinárna komisia IIHF ho suspendovala za obscénne gesto, ktoré v semifinálovom zápase adresoval asistentovi trénera Švédska Rikardovi Grönborgovi.Úvod finálového duelu bol poriadne nervózny a rozkúskovaný. Už po necelej minúte sa tvrdo zrazili Malkin s Haulom, pričom fínsky útočník zostal ležať na ľade a strhla sa prvá šarvátka. Druhá nasledovala o minútu neskôr a po nej prišli už aj tresty. Fíni si následne zahrali asi minútu a 20 sekúnd dlhú presilovku štyroch proti trom, ale Bobrovského takmer neohrozili. Naopak, Rusi si počas svoje početnej výhody vypracovali zopár dobrých šancí. Najväčšiu mal v 6. minúte Širokov, ktorý vypálil z ľavého kruhu, ale Rinne výborne vykorčuľoval z bránky a jeho pokus vyrazil. Na druhej strane odpovedal dvoma strelami Palola, ale v 9. minúte išiel na trestnú Salomäki a "zborná" roztočila v útočnom pásme kolotoč, ktorý sa skončil úvodným gólom. Rusi si posúvali puk, ten sa dostal na ľavý kruh k Širokovovi, ktorý presnou strelou pod lapačku prekonal Rinneho - 1:0. Rusi mali prevahu aj v ďalšom priebehu, súpera nepúšťali pred svoju bránku a boli lepší v osobných súbojoch. V 13. minúte však mohli pykať po rýchlej akcii súpera, no Medvedev v poslednej chvíli zblokoval prihrávku na Kontiolu, ktorý mal pred sebou už len odkrytú bránku. V 19. minúte sa mohlo meniť skóre na oboch stranách. Najprv Palolova delovka opečiatkoval žŕdku ruskej bránky, na druhej strane sa zaskvel Rinne pri šanci Belova. Záverečné momenty prvej tretiny patrili Fínom. Najprv sa na Bobrovského rútil Salomäki, ale namiesto prihrávky volil zakončenie, s ktorým si ruský gólman poradil. "Suomi" sa ale dočkali tri sekundy pred koncom dejstva. Po vyhranom buly vo vlastnom pásme podnikli rýchly brejk a Pakarinen vyrovnal - 1:1.V druhom dejstve tempo hry trochu upadlo a už sa nehral taký otvorený hokej. Na ľade sa hlavne bojovalo v strednom pásme a pri mantineloch a na oboch stranách chýbali gólové príležitosti. V 26. minúte išiel na trestnú Zaripov, ktorý dostal dve minúty za nedovolené bránenie, a Fíni svoju druhú presilovku v zápase využili. Bobrovskij najprv vyrazil tvrdú strelu Jormakku, ale na následnú dorážku pohotového Palolu k žŕdke bol už prikrátky - 2:1. Fínom však vedenie dlho nevydržalo a tešili sa z neho iba 43 sekúnd. Prvý útok "zbornej" rozohral dobrú akciu, Šipačov poslal presnú prihrávku pomedzi dvojicu obrancov pred bránku na Ovečkina a ruský kanonier bekhendom vyrovnal na 2:2. Pri ďalšej presilovke "Suomi" v 33. minúte sa takmer zopakovala situácia ako pri druhom góle, ale Palolova dorážka tentoraz v sieti neskončila. Fíni svoju šancu nevyužili a tak prišla možnosť pre Rusov, ktorí po vylúčeniach Immonena a Kontiolu hrali piati proti trom. Puk sa dostal k Malkinovi a ten strelou švihom vymietol ľavý horný roh Rinneho bránky - 3:2. Po góle nasledovali kontroverzné momenty. Podľa prvých oficiálnych informácií totiž padol v čase 35:38 min, teda sekundu po vypršaní Immonenovho trestu, no Rusi napriek tomu ešte dohrávali početnú výhodu o jedného hráča. Časomerači až po niekoľkých minútach upravili čas gólu na 35:36 min.Rusi výrazne naklonili misky váh na svoju stranu v 44. minúte, keď na gól premenili aj svoju tretiu presilovku. Predviedli peknú akciu, na ktorej konci si Zaripov vymenil puk so Širokovom a strelou z prvej poslal "zbornú" prvýkrát do dvojgólového vedenia - 4:2. Fíni sa však nevzdávali a hneď po inkasovanom góle sa pustili do súpera. Veľkú šancu mal najprv Pakarinen a hneď po ňom z dorážky aj Lehterä, no Bobrovskij zlikvidoval oba jeho pokusy a podržal svojich spoluhráčov. Pri následnej presilovke ho síce prekonal strelec druhého fínskeho gólu Palola, ale puk zastavila žŕdka. V 56. minúte definitívne zlomil fínsky odpor piatym gólom, opäť v početnej výhode, Tichonov a Rusi si zabezpečili už svoj 27. titul majstrov sveta. konečné poradie MS:1. Rusko, 2. Fínsko, 3. Švédsko, 4. Česko, 5. Kanada, 6. USA, 7. Bielorusko, 8. Francúzsko, 9. SLOVENSKO, 10. Švajčiarsko, 11. Lotyšsko, 12. Nórsko, 13. Dánsko, 14. Nemecko, 15. Taliansko*, 16. Kazachstan** - zostup z elitnej diiziepostúpili: Rakúsko, Slovinsko