Tatar prvou hviezdou, skóroval aj Višňovský

Slovenskí hokejoví reprezentanti Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo prispeli v noci na nedeľu v zámorskej NHL k triumfu Detroitu nad New Yorkom Islanders 4:1. Tatar v 6. minúte otvoril skóre duelu, zaznamenal už svoj 22. presný zásah v sezóne a vyhlásili ho za prvú hviezdu duelu. Jurčo asistoval pri góle Brandana Smitha. Do bodových štatistík sa zapísal aj obranca Ľubomír Višňovský, ktorý sa vrátil do zostavy po zranení a strelil jediný gól "ostrovanov".

Tatar v 6. minúte poslal Red Wings do vedenia - v presilovke dostal prihrávku od Pavla Dacjuka, nakorčuľoval si do lepšej palebnej pozície a strelou zápästím prekonal Chada Johnsona v bránke Islanders. Na 2:0 zvýšil na konci druhej tretiny delovkou obranca Brendan Smith, ktorému nabil od zadného mantinelu Jurčo. Slovenský krídelník tak prestrihol šesťzápasovú sériu bez bodu. Hosťom sa podarilo znížiť v 46. minúte zásluhou Višňovského, ktorý si nakorčuľoval na prihrávku Fransa Nielsena a vydarenou strelou spomedzi kruhov vymietol pravý horný roh domácej bránky. Slovenský zadák pritom nastúpil na svoj prvý zápas po takmer mesačnej prestávke zavinenej nešpecifikovaným zranením hornej časti tela, predtým naposledy hral 4. januára a následne vynechal deväť stretnutí. "Červené krídla" si však už víťazstvo nenechali ujsť, v závere ho ešte poistili gólmi Švédi Jonathan Ericsson a Gustav Nyquist. Domácich podržal aj český brankár Petr Mrázek, ktorý pochytal 22 súperových striel. Tréner "ostrovanov" Jack Capuano neskrýval po zápase svoj hnev. "Traja hráči akoby dnes ani neboli na ľade. Som z toho sklamaný. U niektorých chalanov som nevidel žiadne zanietenie, žiadnu koncentráciu," zlostil sa kouč hostí. Slovenský brankár v službách Islanders Jaroslav Halák tentoraz sledoval duel zo striedačky, jeho kolega Chad Johnson inkasoval štyri góly z 19 striel.

V súboji kapitána Bostonu Zdena Cháru s útočníkom obhajcu titulu LA Kings Mariána Gáboríka sa viac darilo domácemu obrancovi, keď Bruins vyhrali 3:1. Chára zaknihoval desiatu asistenciu v sezóne, s takmer 23 odohratými minútami bol najvyťaženejším hráčom svojho tímu. Gáborík si do štatistík zapísal jeden mínusový bod. "Králi" tak pokračujú vo výsledkovom trápení, prehrali ôsmy duel z uplynulých desiatich. "Myslím si, že sme hrali celkom dobre. Proti takému silnému tímu, akým je Boston, zväčša nedostanete veľa príležitostí. My sme si vytvorili niekoľko prvotriednych šancí, no musíte aspoň jednu využiť, ak chcete byť úspešní," povedal pre zámorské médiá tréner LA Darryl Sutter.

Florida bez Tomáša Kopeckého, ktorý sa ako zdravý náhradník prvýkrát v sezóne nezmestil do zostavy Panthers, prehrala na ľade New Jersey 1:3. Carolina podľahla v Madison Square Garden domácim NY Rangers 1:4, slovenský obranca hostí Andrej Sekera odohral vyše 20 minút a zapísal si jednu mínusku. Brankár "jazdcov" Henrik Lunqvist zažil nepríjemnú chvíľku, keď ho puk z hokejky Brada Malonea trafil pod masku do nechránenej časti krku a nemohol sa niekoľko sekúnd nadýchnuť. Napokon duel dochytal a patril k hrdinom zápasu, z 32 striel pustil za chrbát jediný gól. "Tá strela bolela. Niekoľko minút po nej sa mi ťažko dýchalo. Dostal som závrat a mal som obavy, čo bude ďalej. Lekári mi povedali, aby som dýchal a postupne som sa začal cítiť lepšie. Zvyšok zápasu ma síce bolela hlava, ale už som mohol celkom normálne chytať," opísal krušné chvíle Lundqvist.

Toronto prehralo vo Philadelphii 0:1, jeho slovenský útočník Richard Pánik odohral takmer 10 minút. Hlavnou postavou zápasu bol brankár Flyers Steve Mason, ktorý predviedol 30 zákrokov a pripísal si 25. čisté konto v profiligovej kariére pri jubilejnom 100. štarte. Rozhodujúci gól strelil obranca Michael Del Zotto už po štyroch minútach hry. Maple Leafs prehrali deviaty zápas v rade a 16. z uplynulých 20. Po ôsmy raz v uplynulých deviatich stretnutiach nestrelili viac ako gól.

Montreal zvíťazil nad Washingtonom 1:0 po predĺžení, o jediný presný zásah sa postaral v 64. minúte kanonier "Habs" Max Pacioretty. Brankár Canadiens Carey Price zneškodnil všetkých 36 striel súpera a zaknihoval si druhé čisté konto v rade, štvrté v sezóne. Dvadsiatym deviatym shutoutom v kariére sa zároveň vyrovnal Patrickovi Royovi na piatom mieste klubovej histórie. Canadiens natiahli víťaznú šnúru na päť stretnutí.

Čistým kontom sa mohol v noci pochváliť aj Fín Antti Niemi, ktorý 31 úspešnými zákrokmi doviedol San Jose k výhre 2:0 nad Chicagom. Brankár "žralokov" vychytal štvrtú nulu v sezóne. Tampa Bay zdolala Columbus 3:1 a vyhrala už desiaty domáci zápas v rade, čo je nový klubový rekord. So 68 bodmi zostali "blesky" na čele Východnej konferencie. Ottawa rozdrvila Arizonu 7:2, skúsený obranca Senators Chris Phillips vyrovnal klubový rekord Daniela Alfredssona, keď nastúpil na 1178. zápas v drese tímu z kanadskej metropoly.

sumáre NHL:

MONTREAL - WASHINGTON 1:0 pp (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Gól: 64. Pacioretty (Plekanec, Subban). Brankári: Price - Holtby, strely na bránku: 30:36, 21.286 divákov.

DETROIT - NY ISLANDERS 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Góly: 6. TATAR (Dacjuk, DeKeyser), 40. B. Smith (JURČO, Sheahan), 50. Ericsson, 54. Nyquist (Zetterberg, Kronwall) - 46. VIŠŇOVSKÝ (Nielsen, Nelson). Brankári: Mrázek - Johnson, strely na bránku: 19:23, 20.027 divákov.

OTTAWA - ARIZONA 7:2 (1:1, 2:0, 4:1)
Góly: 2. Hoffman, 37. M. Michálek (Legwand, Methot), 39. Stone (Methot, Legwand), 42. Ryan (MacArthur, Zibanejad), 43. Pageau (E. Karlsson), 52. E. Karlsson (Stone, Methot), 59. Zibanejad (Ryan) - 1. Z. Michálek, 46. Gagner (Korpikoski, Yandle). Brankári: Lehner - M. Smith (43. Domingue), strely na bránku: 31:37, 18.489 divákov.

BOSTON - LOS ANGELES 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Góly: 38. Marchand (CHÁRA, Campbell), 55. Kelly (Söderberg, Krug), 60. Marchand - 53. Nolan (Doughty, Muzzin). Brankári: Rask - Quick, strely na bránku: 33:31, 17.565 divákov.

NEW JERSEY - FLORIDA 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Góly: 10. Jágr (Zubrus, Cammalleri), 15. Cammalleri (Bernier, Gomez), 58. Bernier (Henrique) - 59. Pirri (Campbell). Brankári: Kinkaid - Luongo, strely na bránku: 14:27, 16.278 divákov.

PHILADELPHIA - TORONTO 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Gól: 5. Del Zotto (Straka, Simmonds). Brankári: Mason - Reimer, strely na bránku: 18:30, 19.872 divákov.

WINNIPEG - DALLAS 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
Góly: 31. Ladd (Stuart, Trouba), 53. Enström (Wheeler, Ladd) - 6. Eaves (Seguin, Klingberg), 35. Horcoff (Daley, Hemský), 39. Spezza (Seguin, Klingberg), 45. Klingberg (Fiddler, Sceviour), 49. Klingberg (Seguin, Jamie Benn). Brankári: Hutchinson - Lehtonen, strely na bránku: 40:32, 15.016 divákov.

TAMPA BAY - COLUMBUS 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
Góly: 20. Connolly (Morrow, Garrison), 51. Paquette (Drouin, Killorn), 52. Filppula - 57. Johansen (Savard, Murray). Brankári: Bishop - McElhinney, strely na bránku: 34:35, 18.477 divákov.

NY RANGERS - CAROLINA 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)
Góly: 7. Nash, 11. D. Moore (McDonagh), 51. Kreider (Hayes, Zuccarello-Aasen), 51. Boyle (Hagelin, Fast) - 26. Malone (Murphy, Dwyer). Brankári: Lundqvist - Ward, strely na bránku: 37:32, 18.006 divákov.

CALGARY - EDMONTON 4:2 (0:2, 0:0, 4:0)
Góly: 43. Byron (Raymond, Jooris), 47. Bouma (Jones, Backlund), 49. Monahan (Giordano, Wideman), 57. Bouma (Backlund, Jones) - 3. Eberle (Nugent-Hopkins), 12. Pouliot (Eberle, Petry). Brankári: Hiller - Scrivens, strely na bránku: 33:19, 19.289 divákov.

SAN JOSE - CHICAGO 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Góly: 6. M. Karlsson (Irwin, Thornton), 59. Thornton (M. Karlsson, Tennyson). Brankári: Niemi - Raanta, strely na bránku: 20:31, 17.562 divákov.

Richard Pánik (Toronto) 9:44 0 0 0 0 0 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/