VIDEO+FOTO Grandiózny vstup Slovákov na olympijskú scénu, traja ovládli kanadské bodovanie

LILLEHAMMER - Návrat k hokejovému turnaju mužov na Zimných olympijských hrách v nórskom Lillehammeri 1994.
Zdroj: ice-hockey-stat.com

O tom, že 17. Zimné olympijské hry sa uskutočnia v Nórsku rozhodol Medzinárodný olympijský výbor na svojom zasadnutí 15. Septembra 1988. Lillehammer porazil v treťom kole hlasovania švédsky Östersund pomerom 45:39, pričom ešte v druhom kole boli bližšie k hrám Švédi, ale veľká väčšina hlasujúcich za pôvodne tretí americký Anchorache sa potom priklonila k Nórom. Predtým sa v Nórsku konali 6. ZOH v Oslo 1952.

Prvýkrát sa najväčší zimný sviatok uskutočnil v inom roku ako ten letný. O rozdelení rozhodol MOV v roku 1986. Posledným rokom dvoch olympiád tak zostal rok 1992, vtedy tie zimné usporiadal francúzsky Albertville a letné španielska Barcelona. Boli to zároveň posledné z hier, na ktorých Slováci a Česi bojovali pod spoločnou vlajkou. V Lillehammeri 1994 sa na ZOH premiérovo zúčastnila samostatná Slovenská republika.

Novovznikajúca slovenská reprezentácia nehrala v určujúcom roku 1993 na žiadnom hokejovom šampionáte. Nástupníckou krajinou Česko-Slovenska sa totiž stala iba Česká republika. Slovensko muselo zabojovať na diplomatickom poli, aby dostalo vôbec príležitosť hrať v kvalifikácii. Právo zahrať si v nej o zostávajúcu miestenku na ZOH mali najlepšie dva tímy B-kategórie MS (Veľká Británia, Poľsko), víťaz C-kategórie (Lotyšsko) a najlepší ázijský tím (Japonsko). O dodatočnom zaradení slovenskej reprezentácie do kvalifikácie rozhodol výsledok tesného hlasovania Medzinárodnej hokejovej federácie. Prsty v úspešnom lobingu mali okrem predstaviteľov SOV a SZĽH aj “kanadskí Slováci“ Peter Šťastný a novinár George Gross.

Prečítajte si aj: VIDEO+FOTO Keď plány troch hokejových veľmocí zmaril Dominátor a tie slovenské narušila chrípka

Kvalifikácia – sobota 28.8. až sobota 4. 9. 1993

Slovensko pod trénerskou taktovkou Júliusa Šuplera a Františka Hossu priviedlo do anglického Sheffieldu silný káder. Prvý zápas Slováci zvládli a Japoncov zdolali pomerne jasne. Nad Poliakmi viedli po góloch Baču a Medříka v 3. minúte už 2:0. Na poľské zníženie v 37. minúte odpovedal v tej nasledujúcej ďalší obranca Švehla. Po presnom zásahu Kolníka v 47. minúte viedlo Slovensko 4:1 a zdalo sa byť rozhodnuté, ale gólmi v 48., 49. a 60. minúte Poliaci vyrovnali, čím potešili nielen seba, ale i Lotyšov. Tým mohla stačiť so Slovenskom aj remíza. Skóre otvoril v 5. minúte Švehla, Lotyši vyrovnali z trestného strieľania, potom však padali góly už len do Irbeho bránky. Autorom víťazného bol Pálffy. V dueli s domácimi Britmi potvrdilo Slovensko jasnou výhrou historický postup na ZOH.

28. august 1993: Veľká Británia – Poľsko 2:2

29. august 1993: SLOVENSKO – Japonsko 7:2, góly SR: P. Šťastný 2, Pálffy 2, Bača, M. Marcinko, Ľ. Kolník

30. august 1993: Lotyšsko – Poľsko 6:2, Veľká Británia – Japonsko 2:4

1. september 1993: SLOVENSKO – Poľsko 4:4, góly SR: Bača, Medřík, Švehla, Ľ. Kolník; Veľká Británia – Lotyšsko 4:8

2. september 1993: SLOVENSKO – Lotyšsko 7:1, góly SR: Pálffy 2, Švehla, A. Šťastný, Ľ. Kolník, Šatan, Stümpel; Poľsko – Japonsko 6:4

4. september 1993: Japonsko – Lotyšsko 1:7; SLOVENSKO – Veľká Británia 7:1, góly: Ľ. Kolník 2, A . Šťastný, Cíger, I. Droppa, Pálffy, O. Haščák

TABUĽKA: 1. SLOVENSKO (Hartmann, Michálek – Bača, Droppa, Kledrowetz, M. Marcinko, Medřík, Sekeráš, Smerčiak, Švehla – P. Bondra, Cíger, J. Daňo, O. Haščák, Jánoš, Ľ. Kolník, Pálffy, Rób. Petrovický, Stümpel, Šatan, A. Šťastný, P. Šťastný (kapitán), hlavný tréner: Július Šupler) – postup na ZOH, 2. Lotyšsko 6 b, 3. Poľsko 4 b, 4. Japonsko 2 b, 5. Veľká Británia 1 b

17. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY

(LILLEHAMMER: 12. – 27. FEBRUÁR 1994)

Na turnaji sa predstavilo 12 krajín, ktoré boli rozdelené do dvoch šesťčlenných skupín. Právo štartu na ZOH získalo jedenásť najlepších celkov z MS A-kategórie 1993, dvanástym účastníkom sa stalo Slovensko ako víťaz kvalifikácie.

Podujatia sa mohli zúčastniť všetci profesionálni hokejisti sveta, ale iba teoreticky. Zámorská NHL sa totiž hrala aj cez olympiádu a tak kluby mohli pustiť svojich hráčov, ale bolo to len na ich dobrej vôli.

Hlavným trénerom Slovenska bol na ZOH Július Šupler, jeho asistentmi František Hossa a Vladimír Šťastný. Generálnym manažérom reprezentácie bol Dušan Pašek, prezidentom SZĽH Ján Mitošinka. Kapitánom Slovenska bol Peter Šťastný, ktorý bol zároveň vlajkonosičom výpravy SR.

Prvý zápas – nedeľa 13.2.

Slováci vstúpili do stretnutia zle, keď ponúkli favorizovaným Švédom dvojnásobnú početnú výhodu. Tú síce Severania nevyužili, ale skórovali v tej následnej o jednému muža. Slovensku sa podarilo vyrovnať, ale o 23 sekúnd znova prehrávalo. SR mala potom skvelý nástup do druhej tretiny, hneď v jej jedenástej sekunde sa presadil Šatan a obrat čoskoro dokonal Šťastný. Následnú nervozitu dokumentovali časté vylúčenia za hrubosť na oboch stranách. Tretie dejstvo prinieslo zápletku v podobe otočenia výsledku Švédmi, na ňu dokázali Slováci zareagovať vyrovnaním. Body sa tak po remíze delili.

CELÝ ZÁPAS TU

SLOVENSKO – Švédsko 4:4 (1:2, 2:0, 1:2)
Góly: 12. Jánoš (Pálffy), 21. Šatan (Bača), 24. P. Šťastný (J. Daňo), 55. Kontšek (O. Haščák, Ľ. Kolník) – 8. Loob (T. Jonsson, Stillman), 13. Juhlin (Näslund), 47. Hansson, 49. K. Jönsson

Vylúčení 8:5; presilovky 0:1; oslabenia 0:0; strely na bránku 21:28; brankári: Hartmann – Algotsson; 9213 divákov.

Druhý zápas – utorok 15.2.

Američania v prvom dueli iba remizovali s Francúzmi 4:4, keď v ňom prehrávali už 2:4, hoci najprv viedli 2:1. Do vedenia sa dostali aj v súboji so Slovenskom, ale dlho sa z neho netešili. Potom sa na ďalší gól čakalo až do záveru druhého dejstva, keď skóroval slovenský kapitán. Švehla potom navýšil náskok na dvojgólový. Následne dostali vyššie tresty Daňo i Šťastný a USA znížilo v presilovke, o chvíľu aj vyrovnalo. Vzhľadom na priebeh duelu mohli byť s bodom spokojnejší Američania.

SLOVENSKO – USA 3:3 (1:1, 1:0, 1:2)
Góly: 14. Ľ. Kolník (O. Haščák), 40. P. Šťastný (Pálffy), 47. Švehla – 11. Lazaro (Crowley), 55. Ciavaglia (Beaufait, Sacco), 56. Lilley

Vylúčení 12:11 na 2 min., navyše J. Daňo (SR) 2+2 min., P. Šťastný (SR) 5 min.; presilovky 1:1; oslabenia 0:0; strely na bránku 33:18; brankári: Hartmann – Snow; 5200 divákov.

Tretí zápas – štvrtok 17.2.

Slovákom famózne vyšiel úvod stretnutia. V 87. sekunde využili hneď prvú presilovku a potom v časovom rozmedzí 09:02 až 13:17 skórovali až päťkrát. Taliani znížili na 2:6. V druhej časti padli dva góly v oslabeniach a po nej viedli Slováci 9:3. Okrúhly desiaty gól strelil Šatan, zavŕšil ním svoj hetrik. Taliansko už len zmiernilo debakel.

SLOVENSKO – Taliansko 10:4 (6:2, 3:1, 1:1)
Góly: 2. Kontšek, 10. Kontšek (O. Haščák), 11. Šatan (Švehla, Rób. Petrovický), 11. P. Šťastný, 13. Šatan (Jánoš, Rób. Petrovický), 14. Pálffy, 31. Pálffy, 34. J. Daňo (P. Šťastný, Pálffy), 38. P. Šťastný (J. Daňo, Pálffy), 50. Šatan (Jánoš, Rób. Petrovický) – 18. Topatigh (Zarillo, Camazzola), 19. Pavlu (Ramoser, Sacratini), 33. Camazzola, 52. Mansi

Vylúčení 9:9; presilovky 3:0; oslabenia 1:1; strely na bránku 40:18; brankári: Dragan – Rosati (11. Delfino); 5123 divákov.

Štvrtý zápas – sobota 19.2.

Kanaďania sa už v 66. sekunde dostali do vedenia. Slovákov sa podarilo gólmi v závere prvej a v úvode druhej časti otočiť skóre. Vedúci gól vsietil Švehla v presilovke. Viacero početných výhod mali potom Kanaďania, ale Hartmanna prekonať nedokázali. Jedenásť sekúnd pred koncom pečatil prekvapujúcu výhru Slovenska gólom do prázdnej bránky Daňo.

SLOVENSKO – Kanada 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Góly: 18. J. Daňo (Pálffy), 24. Švehla (Jánoš), 60. J. Daňo (P. Šťastný, Bača) – 2. Kariya

Vylúčení 7:6; presilovky 1:0; oslabenia 1:0; strely na bránku 27:25; brankári: Hartmann – Hirsch; 9242 divákov.

Prečítajte si aj: VIDEO+FOTO Slzy smútku i šťastia: Spravodlivý hnev Slovákov vs. radosť Kanaďanov po vysnívanom finále

Piaty zápas – pondelok 21.2.

Slovensku vyšiel začiatok duelu, po ktorom viedlo 3:0. Prvý zásah Slovákov padol v oslabení. Francúzi znížili. Následným presilovkovým presným zásahom Šatan dokonal svoj druhý hetrik na turnaji. Francúzske nádeje na lepší výsledok zhasli dva góly Slovenska v závere druhej časti, jeden v oslabení a druhý osem sekúnd pred sirénou. V treťom dejstve sa presadili už len Francúzi a zmiernili trochu svoju prehru.

SLOVENSKO – Francúzsko 6:2 (4:1, 2:0, 0:1)
Góly: 6. Šatan (Rób. Petrovický), 9. Rób. Petrovický (Švehla, Jánoš), 16. Šatan, 19. Šatan (Rób. Petrovický, Smerčiak), 35. Bača (P. Šťastný, Pálffy), 40. R. Pucher (P. Šťastný, Pálffy) – 18. Pousse (Girard, Guennelon), 47. Barin

Vylúčení 4:5; presilovky 1:0; oslabenia 2:0; strely na bránku 29:25; brankári: Michálek – Valliere; 4698 divákov.

Slovensko obsadilo v základnej skupine B prvú priečku, keď neprehralo ani jeden duel a vsietilo až 26 gólov. Druhá Kanada okrem prehry so Slovenskom stratila už len jeden bod, s USA po remíze 3:3. Rovnako sedembodoví Švédi podľahli Kanaďanom 2:3.

TABUĽKA SKUPINY B: 1. SLOVENSKO 8 bodov, 2. Kanada 7 b, 3. Švédsko 7 b, 4. USA 5 b, 5. Taliansko 2 b, 6. Francúzsko 1 b

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Suverénnym lídrom A skupiny sa stali Fíni, ktorí vyhrali všetky zápasy s vynikajúcim skóre 25:4. Zdolali postupne Čechov 3:1, jasne Rusov 5:0, Nórov 4:0, Rakúšanov 6:2 a Nemcov 7:1. Prekvapením bola prehra Ruska s Nemeckom 2:4.

TABUĽKA SKUPINY A: 1. Fínsko 10 bodov, 2. Nemecko 6 b, 3. Česko 6 b, 4. Rusko 6 b, 5. Rakúsko 2 b, 6. Nórsko 0 b

Šiesty zápas – štvrťfinále – streda 23.2.

Spočiatku sa Slovensko bránilo v dvoch oslabeniach. Po nich však prišiel presný zásah Petra Šťastného. Rusom sa podarilo vyrovnať gólom v oslabení. Devätnásť sekúnd pred prvou sirénou opäť viedli Slováci. Druhé dejstvo bolo poznačené mnohými vylúčeniami na oboch stranách. Tridsaťpäť sekúnd pred koncom tretiny udreli Rusi v presilovke 5 na 3. Tretia časť bola pokojnejšia ako druhá. Rozhodnúť o postupe mohol vo veľkej šanci slovenský kapitán, nepremenil ju a tak sa predlžovalo. Keď už sa schyľovalo k samostatným nájazdom, tak sa presadil Rus Vinogradov a ukončil sen Slovákov o olympijskej medaile.

SLOVENSKO – Rusko 2:3 pp (2:1, 0:1, 0:0 – 0:1)
Góly: 11. P. Šťastný (J. Daňo, M. Marcinko), 20. Šatan (Rób. Petrovický) – 16. Torgajev (Jevtuchin), 40. Nikolišin, 69. Vinogradov (Nikolišin)

Vylúčení 8:9; presilovky 0:1; oslabenia 0:1; strely na bránku 25:26; brankári: Hartmann – Zujev; 9095 divákov.

Česi viedli 1:0 i 2:1 a mali v prvých dvoch tretinách dvojnásobný počet striel, ale napriek tomu sa museli skloniť pred Kanaďanmi. O semifinálovej miestenke “javorových listov“ rozhodol Paul Kariya gólom zo 67. minúty. Američania držali krok s Fínmi len do 25. minúty, keď inkasovali presný zásah a čoskoro ďalší na 1:4. Nemci trápili Švédov do 48. minúty, keď “Tri korunky“ odskočili na 2:0, o minútu a pol na konečných 3:0.

OSTATNÉ ŠTVRŤFINÁLOVÉ VÝSLEDKY: Česko – Kanada 2:3 pp, Fínsko – USA 6:1, Švédsko – Nemecko 3:0

Prečítajte si aj: VIDEO Turínske záblesky eufórie Slovákov, švédska prešpekulovanosť a výbuchy zámorských tímov

Siedmy zápas – o 5. až 8. miesto – štvrtok 24.2.

Po tesnej štvrťfinálovej prehre Slováci ťažšie hľadali motiváciu zabrať v zápase o umiestnenie. Prejavilo sa to najmä v prvej tretine, ktorú prehrali 0:3. Po výmene strán i slovenských brankárov začali padať góly aj do nemeckej svätyne. Slováci otočili postupne na 4:3, ale osem sekúnd po vedúcom góle bolo opäť vyrovnané. Čosi podobné sa opakovalo aj za stavu 5:4, Nemci vyrovnali už za 36 sekúnd. O výhre Slovákov rozhodol v druhej minúte predĺženia Haščák. V dueli sa hetrikom prezentoval Kolník.

SLOVENSKO – Nemecko 6:5 pp (0:3, 3:0, 2:2 – 1:0)
Góly: 26. Pálffy, 34. Ľ. Kolník (O. Haščák, Švehla), 38. Ľ. Kolník, 46. Kontšek, 52. Ľ. Kolník (O. Haščák, Švehla), 62. O. Haščák – 11. B. Truntschka, 19. Rumrich (Handrick, Serikow), 20. Hilger (Ustorf), 46. Doucet (Franz), 52. Handrick

Vylúčení 6:6; presilovky 2:0; oslabenia 1:1; strely na bránku 25:23; brankári: Dragan (21. Hartmann) – Heiss; 8925 divákov.

ĎAĽŠÍ VÝSLEDOK: Česko – USA 5:3; Američania viedli v 5. minúte už 2:0, ale ešte do konca úvodnej tretiny Česi otočili na 3:2.

Prečítajte si aj: VIDEO+FOTO Keď Kanada tŕpla a Slovensko bolo blízko k olympijským medailám

Semifinále – piatok 25.2.

Fíni viedli po góloch z 23. a 24. minúty 2:0. Kanaďania gólom do šatne vyrovnali skóre a po prestávke dovŕšili obrat na 5:2. Fínsko stihlo už len skorigovať prehru. Pomer streleckých pokusov bol 33:33. Švédsko si v dueli s Ruskom rýchlo vybudovalo dvojgólový náskok. Rusi znížili, ale Švédi znova odskočili na 3:1. V 45. minúte sa druhý raz presadil Juhlin a bolo 4:1. Rusku sa podarilo zdramatizovať záver stretnutia, keď sa v časoch 58:49 a 58:59 dvomi gólmi priblížili k možnému predĺženiu, ale vyrovnať sa im už nepodarilo.

VÝSLEDKY: Kanada – Fínsko 5:3, Švédsko – Rusko 4:3

Ôsmy zápas – o 5. miesto – sobota 26.2.

Slovensko dostal do vedenia najlepší strelec turnaja Šatan. Potom sa však začala rozpadať slovenská obrana, Česi otočili výsledok a v závere úvodného dejstva dvomi gólmi navyšovali už na 4:1. Slováci akoby už nemali dosť najmä psychických síl na zvrat, v každej z tretín boli strelecky aktívnejšími, ale Tureka už neprekonali. Slovenskí brankári sa nevyznamenali, keď inkasovali v priemere z každej tretej strely.

SLOVENSKO – Česko 1:7 (1:4, 0:1, 0:2)
Góly: 3. Šatan (O. Haščák) – 10. Janecký (J. Kučera, Kadlec), 12. Sršeň (R. Horák, Kašťák), 19. Žemlička (Geffert, Vykoukal), 20. R. Horák (Sršeň), 38. J. Kučera (Janecký), 44. Geffert (Žemlička), 58. Žemlička (Vykoukal)

Vylúčení 7:6 na 2 min., navyše Švehla 10 min.; presilovky 0:1; oslabenia 0:0; strely na bránku 33:21; brankári: Hartmann (21. Michálek) – Turek; 4465 divákov.

Prečítajte si aj: VIDEO+FOTO Keď sa najlepší hráči sveta stretli v Soči: Kanadský triumf a slovenské vytriezvenie

Zápas o bronz – sobota 26.2.

O víťazovi duelu rozhodli závery prvého a druhého dejstva. Rusi sa z úderov do šatne nespamätali. Fínom podľahli už v základnej skupine 0:5, vtedy však na Tammyho vyslali za celý duel len 11 striel. Tentoraz mierilo na druhého fínskeho brankára 21 pukov, opäť však ani jeden neskončil za jeho chrbtom. Fínsko získalo zo ZOH druhú hokejovú medailu, tou prvou bolo striebro na ZOH 1988. Rusko resp. ZSSR odišlo z podujatia prvý raz od roku 1952 bez olympijského kovu.

Fínsko – Rusko 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Góly: 18. Palo (Nieminen), 20. Alatalo (Strömberg), 31. Peltonen (Koivu), 40. Strömberg (Nieminen).

Vylúčení 4:4; presilovky 1:0; oslabenia 0:0; strely na bránku 31:21; brankári: Myllys – Zujev; 8641 divákov.

FINÁLE – nedeľa 27.2.

Finále malo veľmi silný náboj, Kanada bojovala o svoje prvé zlato od ZOH 1952 a Švédsko o svoje prvé olympijské zlato vôbec. Tre kronor sa gólom v presilovke pomerne skoro ujali vedenia, ale z oboch strán to bol spočiatku skôr defenzívny hokej. V tretej tretine sa Kanaďanom dvomi zlepenými gólmi podarilo otočiť výsledok. V závere však prišlo vylúčenie Werenku, ktoré potrestal Svennson a vybojoval tak predĺženie. V ňom sa dráma nerozuzlila a tak prišli na rad samostatné nájazdy. Nedvěd a Kariya svoje premenili a bolo 2:0 pre Kanadu, za Švédsko vyrovnávali Svensson a Forsberg. Iné nájazdy pochytali brankári. Hviezdou stretnutia sa potom stal 20-ročný Peter Forsberg, ktorý v siedmej sérii rozhodol o historickom triumfe Švédska, jeho premenený nájazd bol zvečnený aj na známke. Vyrovnať mohol ešte Kariya, ale neprekonal Sala.

Švédsko – Kanada 3:2 pp a sn (1:0, 0:0, 1:2 – 0:0, 1:0)
Góly: 7. T. Jonsson (Loob, Forsberg), 59. Svensson (Forsberg, Jonsson), rozhodujúci nájazd Forsberg – 50. Kariya (Kontos, Johnson), 52. D. Mayer

Vylúčení 5:5; presilovky 2:0, oslabenia 0:0; strely na bránku 43:21; brankári: Salo – Hirsch; 9245 divákov.

KONEČNÉ PORADIE: 1. Švédsko, 2. Kanada, 3. Fínsko, 4. Rusko, 5. Česko, 6. SLOVENSKO: Dragan, Hartmann, Michálek – Bača, Búřil, M. Marcinko, Medřík, Sekeráš, Smerčiak, Švehla, Varholík – J. Daňo, O. Haščák, Jánoš, Ľ. Kolník, Kontšek, Pálffy, Rób. Petrovický, Plavucha, Pohorelec, R. Pucher, Šatan, P. Šťastný (kapitán), hlavný tréner: Július Šupler, 7. Nemecko, 8. USA, 9. Taliansko, 10. Francúzsko, 11. Nórsko, 12. Rakúsko

Hakan Loob, Mats Näslund a Tomas Jonsson sa ako prví stali členmi Triple Gold klubu – získali vo svojej kariére tri najprestížnejšie trofeje sveta, olympijské zlato, titul majstra sveta a Stanleyho pohár.

INDIVIDUÁLNE ŠTATISTIKY: najproduktívnejší hráči – 1. Žigmund Pálffy (SR, 3+7) 10 bodov, 2. Miroslav Šatan (SR, 9+0) 9 b, 3. Peter Šťastný (SR, 5+4) 9 b, 4. Hakan Loob (Švédsko, 4+5) 9 b, 5. Gaetano Orlando (Taliansko, 3+6) 9 b; najlepší strelci – 1. Miroslav Šatan (SR) 9 gólov, 2. Patrik Juhlin (Švédsko) 7 gólov, 3. Jiří Kučera (Česko) a Peter Ferraro (USA) 6 gólov; najlepší nahrávači – 1. Žigmund Pálffy (SR) a Mats Näslund (Švédsko) 7 asistencii, 3. Oto Haščák (SR), Róbert Petrovický (SR) a Gaetano Orlando (Taliansko) 6 asistencii; Top brankári: 1. Jarmo Myllys (Fínsko) 96,6% úspešnosť zákrokov, 2. Corey Hirsch (Kanada) 93,0%, 3. Petr Bříza (Česko) 89,9%

ALL STARS TURNAJA: Tommy Salo (Švédsko) – Brad Werenka (Kanada), Timo Jutila (Fínsko) – Mats Näslund (Švédsko), Peter Šťastný (SR), Patrik Juhlin (Švédsko)

Zdroje informácií: iihf.com, theihlc.com, hokejovysvet.sk; FOTO: TASR, ice-hockey-stat.com