Hľadanie
Prihlásenie
Registrácia
Prihlasovacie meno
Heslo
Laco a jeho bodyček zadkom - animovaný gif z giphy.com

  • predzápasový preview
  • textové komentáre po celý zápas
  • videá gólov a dôležitých akcií
  • okamžité zvukové upozornenia
  • tipovací servis
Jeglič a gól za Slovan - animovaný gif z giphy.com

VIDEO Slovensko je svetová veľmoc vo výrobe pukov: Hokejovou esenciou zásobuje Európu aj zámorie

Zaujímavosti


10.01.2017, 14:03 - DOLNÉ VESTENICE - Hokej je na Slovensku národným športom, no menej známy je fakt, že je aj najväčším výrobcom pukov na svete.

Foto: youtube.com

Výroba puku nie je jednoduchá. Na začiatku sa namiešajú základné suroviny zo sadze, kaučuku a oleja. Tieto suroviny sa následne zmiešajú vo valcovni s inými drobnými chemikáliami. Následne suroviny padajú do nádrže, kde vznikne horúca zmes. Tá sa ochladí a znova zvalcuje. Potom materiál treba zase ochladiť a zvalcovať. V tejto fáze už puky naberajú svoju podobu.

Prečítajte si aj: FOTO Slovensko príde o ďalšiu prestíž, Kanada chce populárny turnaj pre seba

Potom prichádza na rad opäť tepelná úprava a ochladzovanie, spolu v vážením a kontrolou. Po vychladnutí ich treba očistiť a prípadne vytlačiť logo tímu - a puk je na svete. Dve vzorky z každej sady zoberú do laboratória, kde skúšajú odrazovú pružnosť hotových pukov.

Za rok vyrobia v Dolných Vesteniciach 6 až 7 miliónov pukov. Firma Vegum zamestnáva viac ako 700 ľudí, no puky vyrába iba 20 z nich. "S mojimi pukmi hrávali aj bratia Štastný. Za ten čas sme vyrobili nejakých 170 miliónov pukov," objasnil výrobca pukov Vladimír Struhár.

Viac ako polovica pukov smeruje do zámoria. "Na zámorských trhoch predáme 4 až 5 miliónov hokejových pukov, v Európe je to okolo jedného až dvoch miliónov," povedal generálny riaditeľ VEGUM Jozef Trnovec pre tvnoviny.sk

mBank
2
0
Autor: hokejovysvet.sk
Zdroj: vegum.sk, tvnoviny.sk
DISKUSIA
PODOBNÉ ČLÁNKY

NEPREHLIADNITE